top of page

AIAÄÄRSED

20.mai – 30. juuni 2023.a.

Sagritsa muuseum, Kalame talu, Karepa, Lääne-Virumaa


 

Karepal, Selja jõe ääres asub Kalame talu, mis on maalikunstnik Richard Sagritsa (1910-1968) sünnikodu, kus nad abikaasa Alicega veetsid oma suved. Omaette vaatamisväärsus oli Kalame talu kiviktaimla, mille rajamist alustas Alice Sagrits 1950. aastatel. Alice armastas lilli ja ta pani rõhku liigirikkusele, tema aed õitses kevadest hilissügiseni. Arvukad Sagritsate tuttavad ja sõbrad teadsid Alice kiindumusest ning püüdsid kaasa tuua lilleseemneid ja -taimi. 

Sagritsad olid väga külalislahked ja avatud inimesed, nende suvekodus veetsid aega paljud tuntud Eesti kultuuritegelased – kunstnikud, kirjanikud ja näitlejad. Juba Richardi eluajal külastasid ka eksursioonigrupid kunstniku kodu ja ateljeed. Alice jätkas külastajate vastuvõtmist ka peale abikaasa surma. Maja külalisraamatus tänatakse perenaist kunstniku loomingu tutvustamise eest, kuid sageli mainitakse ka ilusat koduümbrust. Erilise tunnustuse pälvis aga Alice  igapäevast hoolt, tähelepanu ja armastust vajanud kivitaimla.

 

2020.a. kevadel alustasid Virumaa muuseumi pärandihoidjad Sagritsa muuseumi aia ning Alice Sagritsa kiviktaimla korrastamist. Arvesse võetakse Alice enda kirjapandud taimede nimekirju, kohalike inimeste mälestusi ning säilinud fotosid ja diapositiive.

 

Suure osa Sagritsate suvekodu naudingutest moodustas omal ajal just Alice rajatud ja hoitud kiviktaimla, mis andis kogu talule hoopis teise hingamise. Alice hool ja armastus tegi talust hea auraga koha, kuhu inimesed tahtsid tulla, puhkama ja nautima ilusat keskkonda ning head seltskonda. 

 

Samasugust sidet lillede ja rohtudega, seda küll pigem kodukoha looduses kui lillepeenras, tunneb ka tekstiilikunstnik Ülle Saatmäe. Seetõttu tundus loogiline, et just Ülle on õige inimene kokku panema oma töödest aasta 2023 suvehooaja avanäitust, kerge kummardusena Alice Sagritsale.

 

Tekstiilinäitusel “Aiaäärsed” eksponeerib kunstnik Ülle Saatmäe spetsiaalselt Alice Sagritsa kiviktaimla mälestuseks, aga ka taassünni virgutamiseks kokkupandud valikut oma taimedega kirjatud kangastest. Üheksa suuremahulise, talu rehealusesse riputatud autorikanga alusmaterjalina on kasutatud valdavalt siidi, aga ka lihtsamat puuvillast või takusemat linast. Kerges tuuletõmbuses voogavad kangad kõnelevad lillede keeles kunstniku iseenda mälestusi, aga ka tänusõnu Alice Sagritsale, selle imelise koha kaasloojale.

 

Ülle Saatmäe on oma näituse “Aiaäärsed” kohta öelnud nii:
“Lilled ja rohud kasvavad siin- ja sealpool aedu. Lapsepõlve aiaäärsete ja hilisemate aiataguste maailmade vahel on nähtamatu piir. Maastik on küll esmapilgul sama, kuid lapsepõlvemaa valgus oli teistsugune. See on otsekui elu Eedenis ja pärast seda.“

 

Näituse viimasel päeval, 29.juunil kell 19.00 viisid vokalistid Ivi Rausi ja Sirje Medell

kuulajad põnevale muusikalisele teekonnale “Musikaalsed maastikud. #1 aiaäärsed”, mille kordumatu helimaastik sündis siin ja praegu. Muusika oli inspireeritud Ülle Saatmäe näitusest "Aiaäärsed", mis omakorda andis võimaluse minna publikul uitama oma fantaasiamaailma.

bottom of page